Trudny to czas dla nas,bo nie możemy być razem, nie możemy być blisko naszych Przyjaciół. Obchodzimy dziś (30.10.2020) bardzo ważną dla całej społeczności szkolnej rocznicę. Jest nam radośnie i smutno zarazem. W okrojonym składzie, ale w jedności serc i myśli, czcimy członków Rodziny Sierakowskich - niedoścignione wzory patriotyzmu, miłości do Ojczyzny. Dziękujemy Pani Izabelli Sierakowskiej i innym członkom Jej Rodziny za nieustające wsparcie i stały kontakt z nami. Dziękujemy wszystkim instytucjom patronackim i wspierającym, przyjaciołom waplewskiej placówki, rodzicom, dawnym pracownikom i absolwentom - za wszystkie działania podjęte na rzecz naszego Święta.
XX rocznica nadania szkole imienia Rodziny Sierakowskich
- 12
29.10.2020 - pasowanie pierwszoklasistów na uczniów szkoły podstawowej
Nasi najmłodsi szkolni koledzy z klasy pierwszej zgodnie z ceremoniałem pasowania zostali przyjęci do grona braci uczniowskiej. Przygotowaniem uroczystości zajęła się wychowawczyni kl. I p. Patrycja Siebert.
Szanowni Państwo!
W związku z nauczaniem zdalnym, proszę aby w czasie tego weekendu założyli Państwo swoim dzieciom konta na poczcie mailowej. Proszę takie adresy mailowe przesłać wychowawcom lub dyrektorowi. Zostaną one wprowadzone do e – dziennika, tak aby dzieci mogły sobie założyć swoje konta na e – dzienniku. Nauczanie zdalne w dużej mierze będzie oparte na e – dzienniku. To tam nauczyciele będą zamieszczać linki do spotkań, czyli prowadzonych lekcji i zamieszczać inne materiały. Nie zaleca się aby uczniowie korzystali z Państwa kont na e – dzienniku, powinni mieć swoje (do tego potrzebują swoich maili). Klasa VIII i część VII już ma swoje maile i może zakładać swoje konta na e – dzienniku. W razie problemów, proszę o kontakt. Od poniedziałku sekretariat pracuje tak jak do tej pory.
Do uczestnictwa w zdalnych zajęciach, nie będą konieczne kamerki. Najważniejsze będą mikrofony, tak aby dziecko widząc nauczyciela na monitorze, bądź materiał, który ten nauczyciel pokazuje, mogło się w każdej chwili z nauczycielem skontaktować. Proszę sprawdzić, czy uczniowie posiadają mikrofony, może słuchawki z mikrofonami. W niektórych laptopach mikrofony są wbudowane. Jeżeli będziecie mieli Państwo problem z mikrofonami, proszę zgłosić to wychowawcom lub bezpośrednio do mnie.
p.o. dyrektora M. Wieczorkiewicz
Komunikat o ograniczeniu funkcjonowania szkoły (klasy IV - VIII)
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki, od 24października 2020 r. do 8 listopada 2020 r. nastąpi na obszarze kraju ograniczenie funkcjonowania m. in. klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży. Ograniczenie polegać będzie na prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć. W związku z tym, od poniedziałku 26. 10. 2020r. przez kolejne 2 tygodnie uczniowie klas IV – VIII, będą uczyli się w systemie zdalnym. Klasy I – III, grupa „0” i grupa przedszkolna, będą realizowały swoje zajęcia na terenie szkoły. Poniedziałek 26. 10. 2020r. dla uczniów klas IV – VIII, jest dniem zajęć z wychowawcą, czyli w tym dniu nie będzie zajęć według planu, będzie to dzień w którym wychowawca nawiąże kontakt z uczniami swojej klasy i doprecyzuje sposób kontaktowania się podczas zajęć. Szczegółowe informacje dotyczące ewentualnych zmian w planie, organizacji nauki zdalnej ukażą się w poniedziałek.
W razie pytań proszę o kontakt
p.o. dyrektora – Monika Wieczorkiewicz
Komunikat w związku z zagrożeniem epidemicznym
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!!!
Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz wprowadzone od soboty 10. 10. 2020r. w całej Polsce obostrzenia, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczniów i pracowników ZSP im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim, od poniedziałku 12. 10. 2020r. obowiązkowo w miejscach wspólnych na terenie szkoły należy zasłaniać usta i nos, w miarę możliwości utrzymywać dystans społeczny.
p.o. dyrektora – Monika Wieczorkiewicz
Plan lekcji obowiązujący od 12 października 2020
plan_lekcji_klasy_IV-_VIII.pdf
plan_lekcji_klasy_0-III(1).pdf
W przypadku wprowadzenia zmian w planie, zostaniecie Państwo poinformowani o tym na bieżąco.
I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE” -
Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” miała miejsce w naszej szkole w czwartek 8 października. Wszyscy członkowie społeczności szkolnej poświęcili jedną przerwę na czytanie ulubionej książki. Koordynatorem akcji była p. Marcelina Prill.
Światowy dzień tabliczki mnożenia
W piątek 2 października 2020 r. mali szkolni eksperci od tabliczki mnożenia egzaminowali swoich klasowych kolegów ze znajomości tego działania. Dobrowolny egzamin odbył się w klasach II - VIII. Największą popularnością cieszył się wśród uczniów klas II - VI. Ci, którzy zdali egzamin otrzymali certyfikat potwierdzający znajomość tabliczki mnożenia.
Rodzice ! - ważne informacje znajdziecie w zakładce "Informacje dla rodziców"
Na początek najważniejsze informacje związane z wejściem w nowy rok szkolny 2020/2021, propozycje ubezpieczenia dzieci i uczniów w firmie InterRisk TU S.A., podręczniki wymagające zakupienia i wyprawki
Informacja na temat organizacji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 w dniu 1 września 2020 roku
Szanowni Państwo
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się o godzinie 8:00 w nieco innych warunkach niż w latach ubiegłych, niestety nie będzie w tym roku uroczystego apelu inaugurującego wejście w nowy rok szkolny. Rozpoczęcie roku odbędzie się w poszczególnych, przypisanych danej klasie salach lekcyjnych.
- Uczniowie klas „0” – IV mogą przyjść do szkoły wraz ze swoim rodzicem/opiekunem (1 rodzic/opiekun na ucznia), przy zastosowaniu środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk) ze strony rodzica/opiekuna jak i ucznia.
- Uczniowie klas V – VIII przychodzą do szkoły samodzielnie, bez rodzica/opiekuna (maseczki w tym przypadku nie są obowiązkowe).
Na spotkania z wychowawcami klas „0” – III zapraszamy do budynku „małej” szkoły, wejściami ewakuacyjnymi od strony placu zabaw.
Na spotkania z wychowawcami klas IV – VIII zapraszamy do głównego budynku szkoły.
- klasy VII i VIII wchodzą głównym wejściem i kierują się do góry, do sali nr 7 (kl. VII) oraz sali nr 8 (kl. VIII).
- Klasy IV – VI wchodzą do szkoły bocznym wejściem (przy parkingu) i kierują się bezpośrednio do: sali nr 5 (kl. IV), sali nr 6 (kl. V), sali nr 2 (kl. VI).
Na spotkaniach zostaną Państwo oraz uczniowie zapoznani z obowiązującymi w szkole Procedurami organizacji pracy oraz postępowania i zachowania się społeczności szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego obowiązującymi od 1 września 2020 r. w czasie zagrożenia epidemicznego, które dostępne będą również na stronie internetowej szkoły. Rozdane przez wychowawców oświadczenie prosimy bezzwłocznie wypełnić i zwrócić wychowawcom w dniu 2 września!!!
Na spotkaniu uczniowie otrzymają od wychowawców podręczniki, dlatego prosimy aby zabrać ze sobą plecaki, reklamówki, tak aby te podręczniki mogły być przez uczniów spakowane.
Zestaw podręczników do religii na rok szk. 2020/2021
Kl.0. Tak! Jezus mnie kocha. Podręcznik do religii. Wyd. Jedność. Nowa podstawa Programowa
Kl. 1. Poznaję Boży świat. Podręcznik do religii. Wyd. Jedność. Nowa podstawa Programowa
Kl.2 „Kochamy Pana Jezusa”: podręcznik + ćwiczenia wyd. WAM
Kl.3 „Przyjmujemy Pana Jezusa”: podręcznik + ćwiczenia” wyd. WAM
Kl.4. „Zaproszeni przez Boga”: podręcznik + ćwiczenia wyd. WAM
Kl.5. „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy”. Podręcznik do nauki religii + zeszyt ćwiczeń. Wyd. Jedność. Nowa podstawa Programowa
Kl.6. „Przemienieni przez Boga”: podręcznik + ćwiczenia wyd. WAM
Kl.7. „Jezus uczy i zbawia” : podręcznik + ćwiczenia wyd. WAM
Kl.8. „Jezus działa i zbawia”: podręcznik + ćwiczenia” wyd. WAM
WYPRAWKA DLA UCZNIA KLASY I
Podręczniki:
Religia: - „Poznaję Boży Świat.” – podręcznik.
Wydawnictwo Jedność. Nowa podstawa Programowa.
PRZYBORY DO PISANIA:
długopis najlepiej zmazywalny
ołówek (2 szt.)
kredki ołówkowe i świecowe
gumka
temperówka
zeszyty 16 kartkowe w wąską linię – 2 szt.
zeszyty 16 kartkowe w kratkę – 2 szt.
zeszyt 16-kartkowy w kratkę do języka angielskiego i religii – po 1 szt.
zeszyt 32 – kartkowy, czysty do wklejania tekstów wierszy i piosenek
zeszyt 16 – kartkowy do korespondencji ( proszę wpisać imię i nazwisko dziecka, numery kontaktowe rodziców lub opiekunów)
MATERIAŁY NA ZAJĘCIA PLASTYCZNE I TECHNICZNE:
blok rysunkowy z kolorowymi kartkami
blok techniczny białe kartki
blok techniczny z kolorowymi kartkami
ryza papieru ksero A4
farby plakatowe 8 lub 12 kolorów(w słoiczkach), zestaw pędzli (gruby, średni, cienki)
wycinanki zwykłe
wycinanki samoprzylepne
plastelina
nożyczki ( z zaokrąglonymi końcówkami)
klej w sztyfcie
klej Magic
2 teczki z gumką na prace plastyczne
bibuła
Przybory i materiały proszę podpisać.
INNE POTRZEBNE RZECZY:
obuwie tekstylne na zmianę
strój gimnastyczny: biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki, woreczek na strój gimnastyczny (podpisany)
pudełko chusteczek jednorazowych
ręcznik papierowy
chusteczki nawilżane
W przypadku zapotrzebowania na inne materiały będę Państwa informować na bieżąco w ciągu roku szkolnego.
Setna rocznica plebiscytu w sprawie przynależności państwowej Powiśla, Warmii i Mazur
11 lipca b.r. przypada 100. rocznica plebiscytu w sprawie przynależności państwowej Powiśla, Warmii i Mazur. Nas oczywiście interesuje region Powiśle. Pretensje do w/w ziem rościły sobie Polska i Niemcy. Z tego też powodu – w myśl postanowień traktatu wersalskiego z 10 stycznia 1920 r. - o rozstrzygnięciu przynależności tych ziem do jednego z w/w państw miało zadecydować wypowiedzenie się zamieszkałej na nich ludności w formie głosowania.
Tą doniosłą kwestią byli oczywiście zainteresowani właściciele, położonego na Powiślu, naszego Waplewa, którzy chcieli należeć do Polski, a nie do Niemiec. Stanisław Sierakowski jako konsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kwidzynie, członek Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej na Prusy Królewskie, Warmię i Pomorze z siedzibą w Gdańsku oraz prezes Powiatowej Rady Ludowej w Sztumie, rozpoczął energiczne działania, by plebiscyt wypadł korzystnie dla Polski. Właśnie Waplewo stało się centrum i głównym punktem oparcia dla prowadzonej akcji uświadamiającej i mobilizującej, w której uczestniczyli m.in. znani pisarze - Stefan Żeromski, Jan Kasprowicz i Władysław Kozicki. Mieli oni swoją obecnością wzmocnić poczucie narodowe miejscowej ludności, a swymi publikacjami i przemowami na wiecach, zmobilizować pomoc moralną i materialną.
Niestety, mimo wielu zabiegów znamienitych osób, plebiscyt wypadł niekorzystnie dla Polski. Złożyło się na to wiele przyczyn. Badacze wymieniają tu m.in. przewagę materialną, organizacyjną i propagandową strony niemieckiej w czasie kampanii plebiscytowej czy terrorystyczną działalność niemieckich bojówek. Ponadto zwracają uwagę, iż plebiscyt odbył się w bardzo trudnym dla Polski momencie, tj. w czasie generalnej ofensywy Armii
Czerwonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, co skutecznie wykorzystała propaganda niemiecka, nazywając Rzeczpospolitą „państwem sezonowym”, które za chwilę zostanie zajęte przez bolszewików.
Plebiscyt zakończył się klęską dla Polaków, ale dziś pamiętamy o tym ważnym wydarzeniu, ponieważ większość polskich rodzin ziemiańskich, zamieszkujących tereny Powiśla, jak Sierakowscy czy Donimirscy, nie pozostała obojętna na losy ziem, które powinny wrócić Polski i nadal działała na arenie międzynarodowej w tej sprawie, co później przypłaciła więzieniem, a nawet życiem.
Autor: Sylwia Stankiewicz
Plan dowozów w dniu 26 czerwca (piątek)
9:00 Stary Targ - 3 os
9:05 Kalwa - 3 os
9:10 Tropy Sztumskie - 1 os
9:15 Ramoty - 1 os
Po odbiorze świadectw prosimy natychmiast kierować się z powrotem na przyszkolną zatoczkę, ponieważ autobus będzie czekał na Was w celu odwozu.
Uwaga - informacja dla rodziców dzieci przedszkolnych
Zgodnie z decyzją Wójta Gminy Stary Targ - przedszkola działające na terenie gminy pozostają zamknięte do odwołania.
Drodzy Uczniowie klasy 8
Już wkrótce przed Wami egzamin ósmoklasisty. Niech w tych ważnych dniach nie opuszcza Was optymizm, mądrość i szczęście, a zadania egzaminacyjne okażą się dla Was łatwiejsze niż przewidywaliście. Życzymy Wam także, aby wyniki, które uzyskacie, odpowiadały Waszym oczekiwaniom i zapewniały możliwość realizacji dalszych życiowych planów.
„Bo zwyciężać mogą Ci, co wierzą, że mogą”.
Powodzenia
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Uwaga - ważna informacja dla ósmoklasistów i ich rodziców
Procedury i wytyczne w sprawie organizacji i przebiegu egzaminu ósmoklasisty, zgodnie z wytycznymi CKE i GIS - zarządzenie z dnia 25 maja 2020 r.
Harmonogram konsultacji dla klas IV - VIII od 1 czerwca 2020
Prosimy zainteresowanych uczniów oraz ich rodziców o zapoznanie się z harmonogramem, informacją dla ucznia oraz oświadczeniem (oświadczenie wydukowane lub napisane odręcznie zgodnie ze wzorem uczeń musi przynieść na pierwsze zajęcia)
HARMONOGRAM_KONSULTACJI_GRUPOWYCH_LUB_INDYWIDUALNYCH.pdf
Uwaga! Ważne dla ósmoklasistów - rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Zapoznaj się z załącznikami
ZASADY KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ, WERSJA OBOWIĄZUJĄCA OD 25 MARCA 2020 R. DO ODWOŁANIA
Dzień dobry, Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice!
Na pewno większość z Nas (a może wszyscy) wolałaby pracować w szkole, jak dotychczas - w grupie, w bezpośrednim kontakcie, w sali lekcyjnej. Sytuacja jest zupełnie inna - każdy z nas pracuje we własnym domu, ale wciąż zostajemy w swoich rolach - ucznia i nauczyciela. Ustaliliśmy wspólnie z nauczycielami główne zasady, które będą porządkowały nasze działania edukacyjne w kolejnych dniach. W zależności od tego, ile jeszcze będzie trwać zawieszenie zajęć, mogą one ulec modyfikacjom, dalszemu dostosowaniu do naszych wspólnych potrzeb i możliwości.
Przedstawiam zatem ZASADY KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ, WERSJA OBOWIĄZUJĄCA OD 25 MARCA 2020 R. DO ODWOŁANIA:
W przypadku pytań lub wątpliwości pozostaję w zdalnym kontakcie. Pozdrawiam serdecznie, życząc zdrowia i wytrwałości.
Magdalena Gut
Archiwum Aktualności