W czwartek 13 czerwca nasz nauczyciel historii p. Adam oprowadził uczniów klas VI, VII i VIII po Muzeum Tradycji Szlacheckiej, skupiając naszą uwagę najbardziej na postaciach ostatnich właścicieli Waplewa Helenie i Stanisławie Sierakowskich oraz ich dzieciach. Pan Adam opowiadał o życiu we dworze w czasach pierwszego trzydziestolecia XX wieku, wystroju, codziennych czynnościach takich jak: posiłki, toaleta, rozrywki.
Aktualności
Wizyta w waplewskim pałacu
Mistrzostwa Polski Szkół w Superfarmera.
Dnia 13.06 uczennice naszej szkoły Laura S., Lena J., Lena Z., Antonina B., reprezentowały naszą szkołę w grę planszową Superfarmer. Do rozgrywek przystąpiło 41 uczniów z 11 szkół z całej Polski. Nasze uczennice poradziły sobie bardzo dobrze - Lena Z. ukończyła rozgrywki na miejscu 9 !!! to wielki sukces który napewno później zaowocuje. Dziewczynki dodatkowo otrzymały nagrody za strój farmerski.
11
Wyjście do Muzeum Tradycji Szlacheckiej klasa II.
12 czerwca uczniowie klasy 2 wybrali się do Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Zwiedziliśmy przepiękne wnętrza pałacu, dowiedzieliśmy się wielu historycznych ciekawostek o rodzinie Sierakowskich. Wizyta w pałacu dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.
6
Pierwsza pomoc klasy 0-III
Niedługo wakacje, a z nimi różne wydarzenia, te dobre i te złe. Dlatego w klasach 0-3 odbyły się zajęcia praktyczne z Pierwszej Pomocy, które zostały przeprowadzone przez Panią Patrycję i Panią Marcelinę, w maju Panie brały udział w szkoleniu "Ratujemy i uczymy ratować". Każdy uczeń miał możliwość ćwiczenia na profesjonalnych fantomach, jakie nasza szkoła otrzymała z Fundacji WOŚP oraz z użyciem AED, czyli sprzętu ratującego życie. Uczniowie bardzo zaangażowali się w zajęcia mając świadomość, że Życie Człowieka jest NAJWAŻNIEJSZE.
16
Wycieczka kl. 8 do Warszawy - dzień 3
Ostatniego dnia klasa 8 miała okazję zagłebić sie w trudny fragment historii Polski podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed nimi jeszcze tylko obiad i powrót do domu po trzech dniach przebywania w stolicy.
1
Wycieczka kl. 8 do Warszawy - dzień 2
We wtorek uczniowie spacerowali po Parku Saskim, a następnie udali się do Pałacu Kultury i Nauki, aby z 30. piętra podziwiać panoramę Warszawy. Odwiedzili także Stadion Narodowy, na którym dzień wcześniej odbył się mecz, w którym brała udział reprezentacja Polski.
3
Wycieczka kl. 8 do Warszawy - dzień 1
Uczniowie najstarszej klasy rozpoczęli wczoraj wycieczkę do stolicy Polski. Już pierwszego dnia zobaczyli Syrenki Warszawskie, rynek starego miasta, bulwar przy Wiśle, Plac Zamkowy oraz wiele innych ciekawych miejsc. Dziś i jutro będą kontynuować zwiedzanie miasta.
Egzamin na kartę rowerową
W dniu 06.06.2024 uczniowie klasy 4 i chętni uczniowie klasy 5 przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. W obecności Pana Policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie odbył się test wiedzy o ruchu drogowym oraz jazda po torze rowerowym. Gratulacje dla Tych, którym się powiodło. Uczniów przygotowała p. Małgosia i p. Łukasz.
4
Wyrazy wdzięczności
Pożegnanie prochów pani Cecylii Rey
W dniu 1 czerwca 2024 r. delegacja nauczycieli wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła we mszy św. pogrzebowej ś.p. Pani Cecylii Rey, której prochy spoczęły w krypcie grobowej waplewskiej kaplicy. Nieodżałowana Przyjaciółka naszej placówki została pochowana w Waplewie, podobnie jak Jej Mama Jadwiga, Wuj Andrzej i inni członkowie rodziny Sierakowskich.
W dniu 18 września 2023 r. opublikowaliśmy następujący tekst: "Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Cecylii Rey, wnuczki Heleny i Stanisława Sierakowskich. Pani Cecylia była przyjaciółką naszej szkoły i wielokrotnie gościła w naszych progach podczas różnych uroczystości. Wspólnie z panią Izabellą Sierakowską - Tomaszewską organizowała i udzielała wsparcia finansowego na potrzeby naszych przedsięwzięć. Dzieki Niej uczniowie otrzymywali paczki świąteczne z okazji jasełek oraz mogli uczestniczyć w wycieczkach śladami Rodziny Sierakowskich. Cześć Jej pamięci!"
Wycieczka krajoznawcza klasa 3
- 7
"Dzień piżamy" w małej szkole
31.05 klasy 0-II obchodziły "Dzień Piżamy". Każde dziecko przybyło do szkoły w piżamie. Również w ten dzień dzieci bawiły się przy zabawach muzyczno-ruchowych, oglądaliśmy bajki zajadając się popcornem, korzystaliśmy z pięknej pogody wychodząc na placu zabaw.
17
Wyjazd do parku trampolin do Elbląga
W dniu 31 maja chętni uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w wyjeździe do parku trampolin w Elblągu. Oprócz szaleństw w postaci skoków, zeskoków, salt i innych akrobacji odwiedziliśmy również MC Donald's i po 3 godzinach zabawy udaliśmys się w drogę powrotną do domu. Organizatorką wyjazdu była pani Mariola, opiekę sprawowały panie: Agnieszka, Alicja, Ania.
44
Festyn rodzinny
29 maja na terenie "małej szkoły" odbył się coroczny, tradycyjny festyn łączący Dzień Matki i Dzień Dziecka. Na początek miały miejsce występy dzieci przedszkolnych oraz klas 1-3, a następnie w połączonych siłach wystąpili uczniowie klas 4-6. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców i pracowników ZS-P dzieci oraz dorośli mogli skorzystać z wielu atrakcji: rozrywkowych oraz kulinarnych. Całą atmosferę najlepiej oddają zdjęcia zrobione podczas imprezy.
492296
Wycieczka do sali zabaw "Park Piekarczyka Zabawa i Ruch"
Grupa przedszkola i zerówka 27.05 udały się na wycieczkę do Elbląga do sali zabaw. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W tym wyjątkowym miejscu dzieci miały do dyspozycji: labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, trampolinę, tunele, pojazdy, tory i wiele innych...! Zabawy przebiegły w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Dzieci radziły sobie świetnie, miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię. Zadowolone, trochę zmęczone, ale pełne radości i uśmiechów wróciły do przedszkola.
100
Gminny konkurs recytatorski
27.05 odbył się gminny konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III wierszy Pani Jagody Falarz. Komisja w składzie: Jagoda Falarz, Marcelina Prill, Andrzej Woźny wyłonili następujące miejsca:
I - Adrian Jaworski - ZSP Stary Targ
II - Helena Benz - ZSP Stary Targ
III - Wiktoria Gworek - ZSP Waplewo Wielkie
IV - Anastazja Czerniejewska - ZSP Stary Targ
Wyróżnienie - Julia Sobolewska - ZSP Waplewo Wielkie.
Organizatorem był Pan Marek Czarnecki.
INFORMACJA DOTYCZĄCA DYŻURU WAKACYJNEGO W PRZEDSZKOLU
Termin dyżuru:
01.07 – 31. 07. 2024r – Publiczne Przedszkole w Waplewie Wielkim
01.08 – 31. 08. 2024r.– Przedszkole Samorządowe w Starym Targu
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim informuje, że rekrutacja dzieci do przedszkola, na dyżur wakacyjny trwa do 10. 06. 2024r.
- Warunkiem przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny jest złożenie wniosku do
10.06.2024r. Wnioski wydane oraz przyjmowane są w przedszkolu macierzystym.
Druki wniosków są do pobrania u wychowawców, w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej szkoły:
https://spwaplewowielkie.edupage.org/ w zakładce „O szkole” – „Informacje dla rodziców”
- Warunkiem przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny jest złożenie wniosku do
Wycieczka śladami Rodziny Sierakowskich
24 maja prawie wszyscy uczniowie klas 4 - 8 wzięli udział w wycieczce do miejsc związanych z ostatnimi latami życia Heleny i Stanisława Sierakowskich oraz ich córki Teresy po mężu Gniazdowskiej. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej - dawnej Dom Kaźni, gdzie uwięziono i torturowano Helenę, Stanisława, ciężarną Teresę oraz Jej męża Tadeusza Gniazdowskiego. Aresztowano ich we wrześniu 1939 roku, męczeńską śmierć ponieśli w październiku tegoż roku. Największe wrażenie wywarły na nas piwnice obiektu, w których znęcano się i zabijano uwięzionych. Znajdują się tam zdjęcia ofiar, tablice z licznymi nazwiskami osób zamordowanych przez Selbstschutz - niemiecką organizację paramilitarną. W górnej części muzeum znajdują się ekspozycje nawiązujące do historii, folkloru i bogactwa przyrodniczego Ziemi Dobrzyńskiej. Jest tam również dawna sala lekcyjna z zabytkowymi ławkami dla uczniów, katedrą dla nauczyciela, dawnymi elementami wyposażenia. Oprowadzali nas bardzo mili Państwo Przewodnicy , a szczególną opieką otoczył nas Dyrektor muzeum pan Andrzej Szalkowski, który towarzyszył nam w objeździe po terenie.
41Po opuszczeniu Muzeum udaliśmy się pod opieką Pana Andrzeja - dyrektora Muzeum do miejsc pamięci położonych w okolicy Rypina, gdzie rozstrzeliwano i grzebano w zbiorowych mogiłach ofiary początku wojny, które można liczyć w tysiącach. Był to przede wszystkim las na Raku w pobliżu Skrwilna - tam pod pomnikiem zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy hymn szkoły.
28W drodze do Osieka pan Andrzej raczył nas w autokarze wspaniałymi opowieściami o Ziemi Dobrzyńskiej, podając ciekawostki geograficzne, historyczne, opowiadając o legendach, języku, folklorze i mieszkańcach dawnych i obecnych. Po przybyciu do Osieka spotkaliśmy się z wójtem gminy Osiek panem Pawłem Chudy. Pan Paweł przywitał nas pod urzędem gminy, zaprowadził nas do Kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Maryi Panny. W kościele tym w 1936 roku ślub brali Teresa i Tadeusz Gniazdowscy. Znajdują się tu również podobizny m.in. Kajetana Onufrego Sierakowskiego, Anny Teodory Sierakowskiej, znane nam z książki A. Bukowskiego pt. "Waplewo". Tam pan Andrzej zaprezentował się przed nami w stroju kasztelana na wzór ubioru Kajetana. Po wizycie w kościele powędrowaliśmy pod budynek, w którym Rodzina Sierakowskich zamieszkała po przybyciu do Osieka, po wyprowadzce z Waplewa. Teraz ten obiekt jest w rękach prywatnych.
65Następnym celem naszej podróży był MC Donald's oraz Muzeum Zamkowe w Brodnicy. Pani przewodnik opowiedziała historię brodnickiego zamku. Obejrzeliśmy ciekawą ekpozycję archeologiczną w podziemiach budowli. Następnie po zwiedzaniu udaliśmy się w podróż powrotną do domu.
58
Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować"
Pani Marcelina i Pani Patrycja wzięły udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla nauczycieli klas I-III.
Szkolenie odbyło się 23 maja w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Wzięło w nim udział 45 nauczycieli z 25 szkół z całego województwa. Podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, nauczycielki mogły pogłębić swoją wiedzę i doskonalić umiejętności w zakresie ratowania życia.
18
Udział uczniów naszej szkoły w wojewódzkim etapie turnieju BRD
25 maja trójka naszych uczniów z klasy VI: Zuzia, Staś i Michał reprezentowali powiat sztumski w finale wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej odbył się na Kaszubach w miejscowości Szopy w szkole bardzo podobnej do naszej. Waplewska drużyna po tuniejowych zmaganiach zajęła 9 miejsce na 18 drużyn. Uczniów przygotowali pani Małgosia i pan Łukasz. Gratulujemy i dziękujemy całemu zespołowi.
Archiwum Aktualności