Wycieczka przedszkolaków i zerówki do Muzeum Nauki Hevelianum w Gdańsku, w którym dzieci spotkały się przyrodą, ciekawostkami nauki i techniki. Po wizycie w tym wyjątkowym miejscu pozostaje nam zdobyta wiedza i wspomnienie dobrej zabawy.
Aktualności
Wycieczka przedszkolaków w ramach projektu.
- 142
Wyjazd do kina klasy 1-3
- 4
Zajęcia kulinarne - „Czas na deser”
W ramach projektu "Regionalne wsparcie kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach" dnia 11 lutego odbyły się kolejne już szóste zajęcia kulinarne, na których przygotowywaliśmy desery owocowe. Pokroiliśmy w kostkę: pomarańcze, banany, brzoskwinie, ananasy i madarynki. Owoce nałożyliśmy do pucharków. Całość udekorowaliśmy bitą śmietaną i kolorowymi posypkami. Lubimy takie desery.
14
Spotkanie z grami planszowymi.
Dnia 11 lutego odbyło się kolejne, bo szóste już spotkanie z wykorzystaniem gier planszowych w ramach projektu "Regionalne wsparcie kompetencji kluczowych w pomorskich szkolach ". Tym razem zajęliśmy się popularnymi grami planszowymi Rummikub i Scrabble. Gry te, ze względu na prostotę zasad dostarczyły graczom sporej dawki emocji, jak również łączyły zabawę z edukacją. Uczniowie mieli możliwość doświadczeń logicznych i matematycznych poprzez przestrzeganie reguł, sposobów komunikowania się i rozwiązania sytuacji problemowych. Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją, aby nauczyć się czegoś nowego, spotkać się z rówieśnikami i rozwijać umiejętności niezbędne w przyszłości.
1
Bal karnawałowy w małej szkole.
10.02 w małej szkole odbył się długo oczekiwany przez przedszkolaków i uczniów klas O-III bal karnawałowy. Tego dnia nasza szkoła zamieniła się w barwną krainę pełną wróżek, księżniczek, czarownic, superbohaterów, kowbojów, piratów, policjantów oraz innych postaci z kreskówek i bajek.
Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił Dj Gesek animator, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci świetnie się bawiły, chętnie tańczyły i uczestniczyły w różnorodnych zabawach.
W przerwie, na uczestników zabawy czekał poczęstunek.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna impreza karnawałowa się udała, a w szczególności Radzie Rodziców – serdecznie dziękujemy!
98
Warsztaty budowania pewności siebie / autoprezetacja
7 lutego odbyły się kolejne zajęcia realizowane w ramach projektu "Regionalne wsparcie kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach". Podczas warsztatów z panią Alicją Bukowską uczniowie mieli okazję odnaleźć swoje ukryte zdolości i talenty (supermoce). Pracując w grupach udowodnili też, że nawet Shrek, czy Kopciuszek mają mnóstwo talentów. A Ty jakie masz supermoce?
5
Zajęcia kulinarne w grupie 0 🧇
Gofry 😋😋
1
Warsztaty z rodzicami/opiekunami w ramach projektu przedszkolnego.
5 lutego 2025r. odbyło się kolejne spotkanie z rodzicami/opiekunami prawnymi w ramach projektu " Kompleksowe podnoszenie jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Stary Targ". Rodzice mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach dotyczących wspierania rozwoju grafomotoryki u dzieci w wieku przedszkolnym. Warsztaty poprowadziła Pani Izabela Kulik
Wizyta grupy przedszkolnej w Sekretariacie i gabinecie Pani Dyrektor w ramach zajęć z projektu przedszkolnego.
W środę 5 lutego dzieci z młodszej grupy przedszkolnej w ramach zajęc z doradztwa zawodowego - projekt " Kompleksowe podnoszenie jakości edukacji przedszkolnej w gminie Stary Targ" przyszły z wizytą do gabinetu pani dyrektor oraz do sekretariatu. Przedszkolaki przeprowadziły wywiady - zadawały różne pytania aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat pracy dyrektora oraz sekretarza szkoły. W ramach podziękowania pani dyrektor i pani sekretarz otrzymały przygotowane przez maluchy podziękowania🙂
Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 „Kompleksowe podnoszenie jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Stary Targ”
Gmina Stary Targ realizuje projekt pt. „Kompleksowe podnoszenie jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Stary Targ”. Całkowita wartość projektu wynosi 2 275 606,20 zł z czego 2 048 045,58 zł pochodzi z dofinansowania w ramach Funduszu Europejskiego dla Pomorza na lata 2021-2027.
Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej na terenie Gminy Stary Targ i wobec tego zaplanowano działania dla :
- 144 dzieci w wieku przedszkolnym (w tym osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz osoby niepełnosprawne), które uczęszczają lub będą uczęszczać do przedszkoli, dla których Gmina Stary Targ jest organem prowadzącym, będą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach wyrównujących deficyty edukacyjne oraz rozwijających kompetencje kluczowe;
- 28 nauczycieli zatrudnionych w ośrodkach wychowania przedszkolnego w Gminie Stary Targ – uczestniczyć będą w kursach i szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe.
- 3 ośrodków wychowania przedszkolnego, które zostaną wyposażone w odpowiedni sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne.
W ramach projektu zostaną również utworzone dodatkowe 12 miejsca wychowania przedszkolnego, które będą funkcjonować przez okres 12 miesięcy w ramach ww. zadania. Zaplanowano też prace adaptacyjne i zakup wyposażenia niezbędny do funkcjonowania nowo powstałych miejsc przedszkolnych.
W efekcie realizacji zaplanowanych działań :
- utworzonych zostanie 12 miejsc wychowania przedszkolnego w oddziale wychowania przedszkolnego w Szropach
- stworzone zostaną warunki do kompleksowego wsparcia rozwoju 144 dzieci oraz wyrównanie szans rozwojowych 50 dzieci, w tym z doświadczonych migracji, z niepełnosprawnością , dysfunkcjami
- podniesione zostaną kompetencje zawodowe 28 pracowników przedszkoli
50 rodziców/ opiekunów prawnych zostanie objętych wsparciem
-dzieci korzystające z zajęć zwiększą swoje szanse rozwojowe w zakresie stwierdzonych deficytów oraz rozwiną talenty, umiejętności i kompetencje
- nauczyciele nabędą nowe kwalifikacje, które będą mogli wykorzystywać podczas pracy z dziećmi, aby rozwijać ich umiejętności oraz pomagać im w radzeniu sobie z trudnościami.
- przedszkola i oddziały przedszkolne zostaną doposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy i multimedialny, materiały biurowe i plastyczne;
Projekt realizowany będzie w okresie od 01.06.2024 r. do 30.09.2026 r.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
W Zespole Szkolno - Przedszkolnym im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim, w grupach przedszkolnym organizowane są zajęcia w ramach wyżej wymienionego projektu:
- Zajęcia dodatkowe wspomagające rozwój kompetencji kluczowych:
- zajęcia z doradztwa zawodowego;
- zajęcia muzyczno – ruchowe;
- zajęcia programowanie – kodowanie – robotyka;
- zajęcia techniczno – przyrodnicze (wyjazdy);
- Zajęcia specjalistyczne wyrównujące szanse rozwojowe dzieci w oddziałach wychowania przedszkolnego:
- glottodydaktyka – zajęcia grupowe;
- glottodydaktyka – zajęcia indywidualne;
- arteterapia;
- Trening Umiejętności Społecznych;
- Integracja Sensoryczna;
- Zajęcia dodatkowe wspierające rozwój kompetencji kluczowych poprzez budowanie tożsamości regionalnej oraz świadomości i ekspansji kulturalnej:
- Zajęcia i wyjazdy dla dzieci:- zajęcia teatralne – zajęcia grupowe;- warsztaty współpracy międzykulturowej;- wyjazd budujący tożsamość regionalną;
- Udział (przygotowanie i przeprowadzenie) pikniku wielokulturowego.
Również rodzice mogą korzystać ze wsparcia indywidualnego specjalistów oraz spotkań grupowych w ramach pedagogizacji.
Kadra ma możliwość uczestniczenia w następujących szkoleniach:
- Glottodydaktyka;
- Arteterapia;
- Trening Umiejętności Społecznych;
- Edukacja włączająca;
- Integracja sensoryczna;
- ICT – kodowanie oraz robotyka;
- Równość szans i niedyskryminacja;
- Budowanie relacji z opiekunami prawnymi;
- Praca z dzieckiem z doświadczeniem migracji i jego rodziną.
Zajęcia z zakresu "Planowania budżetu domowego i przedsiębiorczości".
W dniach 30.10,2024r, 27.11.2024r., 10.12.2024r. oraz 10.01.2025r. odbywały się zajęcia z zakresu „Planowania budżetu domowego i przedsiębiorczości” realizowane w ramach projektu "Regionalne wsparcie kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach". W ramach zajęć uczniowie realizowali tematy: Budżet domowy – dochody, wydatki, nadwyżka budżetowa, oraz konstruowali swój budżet, wykorzystując i utrwalając wiadomości z zakresu wykorzystania procentów. Dowiedzieli się również skąd się biorą pieniądze i jakie są rodzaje umów o pracę. Doskonalili umiejętność przygotowywania się do procesu rekrutacyjnego i wypełniania dokumentów aplikacyjnych. Znajdowali kompetencje dobrego przedsiębiorcy i starali się zaprezentować na forum swoje mocne strony.
Zajęcia miały na celu rozwinąć wśród uczniów umiejętności planowania nie tylko budżetu domowego, ale również własnej drogi życiowej oraz rozwinąć kompetencje przedsiębiorcy.
8
WOŚP 2025
Uczennica klasy 5 Lena Jaczewska reprezentowała naszą szkołę w wydarzeniach związanych z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Targu. Młoda artystka zaprezentowała się w formie występu wokalnego, który uświetnił tę charytatywną uroczystość. Ponadto w szkole odbyła się zbiórka fantów do loterii na rzecz WOŚP.
Zajęcia kulinarne - roladki z tortilli na zimno.
23.01.2025r. na kolejnych już piątych zajęciach kulinarnych realizowanych w ramach projektu "Regionalne wsparcie kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach". Uczyliśmy się, jak w prosty sposób przygotować wartościowe, smaczne i kolorowe przekąski dla domowników lub gości. Dokładnie umyte warzywa pokroiliśmy w paski, umyliśmy sałatę. Następnie posmarowaliśmy białym serkiem placki tortilli Składniki: sałatę, warzywa, szynkę, ser, kto co uważał ułożyliśmy na plackach i zwinęliśmy w rulonik, następnie pokroiliśmy na roladki. W prosty sposób przygotowaliśmy smaczne przekąski. Zajęcia zakończyła wspólna degustacją.
Patrycja Siebert
5
Dzień Babci i Dziadka w Małej Szkole.
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.Ta wspaniała impreza odbyła się w małej szkole w dniu 21.01.2025r. W pięknie udekorowanej sali dzieci z klas 1-3 przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze, piosenki okolicznościowe, taniec nowoczesny związane tematycznie z tymże świętem. Na koniec odbył się również krótki koncert w wykonaniu Pana Marka.
W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Nauczyciele przygotowali również dla nich poczęstunek w postaci babeczek, kawy, herbaty. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała.
43
Spotkanie z grami planszowymi.
Dnia 14 stycznia odbyło się już piąte spotkanie z wykorzystaniem gier planszowych w ramach projektu "Regionalne wsparcie kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach ". Tym razem rozgrywki były wzbogacone o nowe gry planszowe m.in.: Scrabble, Milionerzy, Rummikub. Uczniowie nie tylko nauczyli się nowych zasad i strategii, ale także radzenia sobie w różnych nowych sytuacjach, podejmowania decyzji i uczenia się na błędach. Chętnie też wykorzystywane były wcześniej poznane gry. Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do budowania relacji między uczniami, a przede wszystkim do dobrej zabawy.
3
Wigilie klasowe i festiwal piosenek angielskich
20.12. odczuliśmy atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W klasach 4-8 odbyły się wigilie klasowe, podczas których składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem, spędzaliśmy czas w gronie klasowym, wspominaliśmy tradcje świąteczne.
Po klasowych uroczystościach uczestniczyliśmy w przeglądzie świątecznych piosenek angielskich przygotowanych przez panią Asię. Uczniowie rozbawili nas do łez oraz zachwycili profesjonalnym poziomem tańców i śpiewu.
Tego dnia spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku kalendarzowym. Życzymy wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w atmosferze rodzinnego ciepła.
10
Spotkanie wigilijne w klasach 0-3 😍⛄️🎄
- 8
Pierniczki w grupie 0🍪🤤
- 11
Jasełka 🎄🎁🎀
Święta Bożego Narodzenia to czas miłości i radości, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Obok choinki, śpiewu kolęd, składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem, są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają nam, że w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko.
Coroczne przedstawienie jasełkowe to już stała tradycja naszej szkoły. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas przedszkolaki i uczniowie klas 0-III.
Tegoroczne jasełka były nietypowe, bo łączyły tradycję z bajkowym światem. Jezus przyszedł na świat po to, by czynić dobro wszystkim ludziom. Wskazywał na właściwe postępowanie wobec bliźniego, dobre uczynki, które prowadzą do zbawienia. Wartości te zawarte są w wielu baśniach i bajkach dla dzieci. Taka właśnie była myśl przewodnia jasełek, które odbyły się w naszej szkole 11 i 13 grudnia.
Nowo narodzonemu Jezusowi, nad którym z największą miłością czuwała Najświętsza Maryja Panna i Święty Józef, złożyły wizytę postacie z lubianych i dobrze znanych wszystkim bajek i baśni. Mali bajkowi aktorzy przybywając do stajenki, przynosili narodzonemu Jezusowi dary, a razem z nimi mądre życiowe przesłania.
Kolejny raz jasełka udowodniły, że w szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Należy więc się cieszyć, że tradycja jasełek pozwala każdego roku zabłysnąć i pokazać się małym aktorom. Uroku inscenizacji dodały kolędy w wykonaniu szkolnego chóru oraz piękne stroje, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się Świąt. Publiczność wyraźnie była pod wrażeniem spektaklu.
Na koniec odwiedził nasze dzieciaki Święty Mikołaj, obdarowując wszystkich świątecznymi upominkami.
Wesołych Świąt!!!
144
Czwarte spotkanie - sałatka owocowa - „Dlaczego warto jeść owoce?”.🍊🍌🥝🍇
16.12.2024r. na czwartych już zajęciach kulinarnych realizowanych w ramach projektu: "Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach" rozmawialiśmy o wartościach odżywczych owoców. - obejrzeliśmy film eduakcyjny. Przyrządziliśmy sałatkę owocową (składniki: winogorno, banany, mandarynki, kiwi, pomarańcza, borówki, jogurt naturalny). Najprzyjemniejszą częścią zajęć była wspólna degustacja sałatki.
Dodatkowo dzieci na zajęciach dekorowały domowe ciasteczka. Było pysznie :).
Patrycja Siebert.
19
Archiwum Aktualności