Grupa przedszkola i zerówka 27.05 udały się na wycieczkę do Elbląga do sali zabaw. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W tym wyjątkowym miejscu dzieci miały do dyspozycji: labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, trampolinę, tunele, pojazdy, tory i wiele innych...! Zabawy przebiegły w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Dzieci radziły sobie świetnie, miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię. Zadowolone, trochę zmęczone, ale pełne radości i uśmiechów wróciły do przedszkola.
Wycieczka do sali zabaw "Park Piekarczyka Zabawa i Ruch"
- 100
Gminny konkurs recytatorski
27.05 odbył się gminny konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III wierszy Pani Jagody Falarz. Komisja w składzie: Jagoda Falarz, Marcelina Prill, Andrzej Woźny wyłonili następujące miejsca:
I - Adrian Jaworski - ZSP Stary Targ
II - Helena Benz - ZSP Stary Targ
III - Wiktoria Gworek - ZSP Waplewo Wielkie
IV - Anastazja Czerniejewska - ZSP Stary Targ
Wyróżnienie - Julia Sobolewska - ZSP Waplewo Wielkie.
Organizatorem był Pan Marek Czarnecki.
INFORMACJA DOTYCZĄCA DYŻURU WAKACYJNEGO W PRZEDSZKOLU
Termin dyżuru:
01.07 – 31. 07. 2024r – Publiczne Przedszkole w Waplewie Wielkim
01.08 – 31. 08. 2024r.– Przedszkole Samorządowe w Starym Targu
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim informuje, że rekrutacja dzieci do przedszkola, na dyżur wakacyjny trwa do 10. 06. 2024r.
- Warunkiem przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny jest złożenie wniosku do
10.06.2024r. Wnioski wydane oraz przyjmowane są w przedszkolu macierzystym.
Druki wniosków są do pobrania u wychowawców, w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej szkoły:
https://spwaplewowielkie.edupage.org/ w zakładce „O szkole” – „Informacje dla rodziców”
- Warunkiem przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny jest złożenie wniosku do
Wycieczka śladami Rodziny Sierakowskich
24 maja prawie wszyscy uczniowie klas 4 - 8 wzięli udział w wycieczce do miejsc związanych z ostatnimi latami życia Heleny i Stanisława Sierakowskich oraz ich córki Teresy po mężu Gniazdowskiej. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej - dawnej Dom Kaźni, gdzie uwięziono i torturowano Helenę, Stanisława, ciężarną Teresę oraz Jej męża Tadeusza Gniazdowskiego. Aresztowano ich we wrześniu 1939 roku, męczeńską śmierć ponieśli w październiku tegoż roku. Największe wrażenie wywarły na nas piwnice obiektu, w których znęcano się i zabijano uwięzionych. Znajdują się tam zdjęcia ofiar, tablice z licznymi nazwiskami osób zamordowanych przez Selbstschutz - niemiecką organizację paramilitarną. W górnej części muzeum znajdują się ekspozycje nawiązujące do historii, folkloru i bogactwa przyrodniczego Ziemi Dobrzyńskiej. Jest tam również dawna sala lekcyjna z zabytkowymi ławkami dla uczniów, katedrą dla nauczyciela, dawnymi elementami wyposażenia. Oprowadzali nas bardzo mili Państwo Przewodnicy , a szczególną opieką otoczył nas Dyrektor muzeum pan Andrzej Szalkowski, który towarzyszył nam w objeździe po terenie.
41Po opuszczeniu Muzeum udaliśmy się pod opieką Pana Andrzeja - dyrektora Muzeum do miejsc pamięci położonych w okolicy Rypina, gdzie rozstrzeliwano i grzebano w zbiorowych mogiłach ofiary początku wojny, które można liczyć w tysiącach. Był to przede wszystkim las na Raku w pobliżu Skrwilna - tam pod pomnikiem zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy hymn szkoły.
28W drodze do Osieka pan Andrzej raczył nas w autokarze wspaniałymi opowieściami o Ziemi Dobrzyńskiej, podając ciekawostki geograficzne, historyczne, opowiadając o legendach, języku, folklorze i mieszkańcach dawnych i obecnych. Po przybyciu do Osieka spotkaliśmy się z wójtem gminy Osiek panem Pawłem Chudy. Pan Paweł przywitał nas pod urzędem gminy, zaprowadził nas do Kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Maryi Panny. W kościele tym w 1936 roku ślub brali Teresa i Tadeusz Gniazdowscy. Znajdują się tu również podobizny m.in. Kajetana Onufrego Sierakowskiego, Anny Teodory Sierakowskiej, znane nam z książki A. Bukowskiego pt. "Waplewo". Tam pan Andrzej zaprezentował się przed nami w stroju kasztelana na wzór ubioru Kajetana. Po wizycie w kościele powędrowaliśmy pod budynek, w którym Rodzina Sierakowskich zamieszkała po przybyciu do Osieka, po wyprowadzce z Waplewa. Teraz ten obiekt jest w rękach prywatnych.
65Następnym celem naszej podróży był MC Donald's oraz Muzeum Zamkowe w Brodnicy. Pani przewodnik opowiedziała historię brodnickiego zamku. Obejrzeliśmy ciekawą ekpozycję archeologiczną w podziemiach budowli. Następnie po zwiedzaniu udaliśmy się w podróż powrotną do domu.
58
Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować"
Pani Marcelina i Pani Patrycja wzięły udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla nauczycieli klas I-III.
Szkolenie odbyło się 23 maja w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Wzięło w nim udział 45 nauczycieli z 25 szkół z całego województwa. Podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, nauczycielki mogły pogłębić swoją wiedzę i doskonalić umiejętności w zakresie ratowania życia.
18
Udział uczniów naszej szkoły w wojewódzkim etapie turnieju BRD
25 maja trójka naszych uczniów z klasy VI: Zuzia, Staś i Michał reprezentowali powiat sztumski w finale wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej odbył się na Kaszubach w miejscowości Szopy w szkole bardzo podobnej do naszej. Waplewska drużyna po tuniejowych zmaganiach zajęła 9 miejsce na 18 drużyn. Uczniów przygotowali pani Małgosia i pan Łukasz. Gratulujemy i dziękujemy całemu zespołowi.
Smacznie, zdrowo, kolorowo - wieści z kuchni
Smakowicie wyglądają potrawy ze szkolnej kuchni, przygotowywane w urządzeniach i piecu pozyskanym z programu "Posiłek w szkole i w domu". Tak przyrządzonym posiłkom trudno się oprzeć.
14
Dzień Bibliotekarza 📚👩🏫
Klasy pierwsza i druga uczciły Dzień Bibliotekarza wręczając pani Marcelinie wspólnie wykonaną laurkę i kwiatki z papieru życząc przy tym przyjemnej pracy, wielu czytelników, dużo radości i satysfakcji z pracy w bibliotece.
Pozostali uczniowie i nauczyciele dołączają się do życzeń ♥️📖
5
Konkurs recytatorski poezji patriotycznej "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" dla klas 0-III 🇵🇱🧒♥️
Komisja w składzie Pani Marcelina i Pan Marek wyłoniły następujące miejsca:
I miejsce uczennica zerówki Zofia Czarnecka
II miejsce uczennica klasy II Wiktoria Lewandowska
III miejsce uczennica klasy II Julia Sobolewska
52
Smacznie, zdrowo w grupie "0".🥗🍅🥒
Zerówka na zajęciach wykonała sałatki warzywne pełne witamin :)
8
Witaj Maj ! Trzeci Maj ! ....🇵🇱🇵🇱🇵🇱
W małej szkole, co roku staramy się przypomnieć, jakie wydarzenia upamiętniają. Dlatego uczniowie naszej szkoły tworzyli prace plastyczne, oglądali filmy edukacyjne odnoszące się do świąt majowych. Chcieliśmy przez to podkreślić doniosłość tych chwil w naszej historii, rolę w kształtowaniu naszej tożsamości oraz pielęgnowanie wartości.
Święto Konstytucji 3 Maja - szkolne obchody
25 kwietnia uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas V i VI oraz IV przygotowali inscenizację patriotyczną, przypominającą ważne fakty i postacie historyczne, w szczególności Kajetana Onufrego Sierakowskiego, propagatora idei konstytucyjnych. Odśpiewano hymny: państwowy i szkolny, złożono wiązankę kwiatów w ogrodzie pamięci K.O. Sierakowskiego. Uczniów przygotowały panie: Bożenka, Agnieszka, Iza oraz słowo komentarza wygłosił p. Adam.
7
Sukces waplewskiej drużyny rowerowej w turnieju BRD
24 kwietnia nasza drużyna w składzie : Zuzia, Michał i Staś z klasy VI zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim turnieju BRD na etapie powiatowym. Uczniowie przygotowywani przez p. Małgorzatę Felską i p. Łukasza Knapika pojadą w maju na etap wojewódzki do SP w Szopach na Kaszubach. Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w dalszej rywalizacji.
1
Obchody Dnia Ziemi w Małej Szkole 🌍🌎🌏🌐
23 kwietnia cała społeczność szkolna zangażowała się w akcję sprzątania z okazji Dnia Ziemi. Wspólnymi siłami wyzbieraliśmy wszystkie papierki 🙂 Na zajęciach natomiast powtórzyliśmy najważniejsze informacje dotyczące dbania o naszą planetę – zasady segregacji śmieci, oszczędzania wody i ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Wszyscy pamiętamy o tym, że warto być eko.
20
Razem dla lasu - akcja sadzenia drzewek
23 kwietnia aby uczcić dzień ziemi , klasy 4-8 wzięły udział w sadzeniu małych świerków na terenie leśnictwa Tulice. Posadzono ponad pół tysiąca drzewek. Po ciężkiej pracy siedzieliśmy na miejscu biwakowym przy wspólnym ognisku, upiekliśmy kiełbaski zasponsorowane przez leśnictwo.
50
Konkurs piosenki "Solo z Parasolem" - Klasy I-III
I miejsce - Wiktoria Gworek klasa III
II miejsce - Izabela Bloch klasa III
III miejsce - Igor Madej klasa II
Gratulujemy !!!
42
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" - etap powiatowy ⛑️👨🏻🚒🚒
Uczennice naszej szkoły Lena Ziarnik i Antonia Bober reprezentowaly naszą szkołę w konkursie pożarniczym na etapie powiatowym, na tym etapie poziom jest bardzo wysoki, ale dziewczyny bardzo dobrze sobie poradziły co w przyszłości napewno zaowocuje 💪
Dni szacunku i tolerancji - grupa "0"
W dniach 9-10.04 zerówka obchodziła dni szacunku i toleracji - obejrzeliśmy filmy edukacyjne, przeprowadziliśmy pogadankę, wykonaliśmy prace plastyczne.
Gminny turniej BRD
12 kwietnia gościliśmy u siebie reprezentantów szkół podstawowych w Starym Targu i Szropach. Nasza drużyna wraz z przybyłymi uczniami przystąpili do turnieju bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyniki są następujące:
grupa młodsza II miejsce SP Szropy, I Stary Targ,
grupa powyżej 12 roku życia: III miejsce SP Szropy, II Stary Targ, I Waplewo Wielkie.
Waplewską drużynę stanowili uczniowie klasy VI: Tosia, Zuzia, Michał i Staś.
17
Udział uczniów klas 4-8 w konkursie matematycznym
W dniu 10 kwietnia w SZ w Czerninie odbył się V międzyszkolny konkurs matematyczny. Naszą szkołę reprezentowała piątka uczniów z klas 4-8: Lena, Kinga, Tosia, Krystian i Nikodem. Nikodem zajął trzecie miejsce wśród ósmoklasistów, za co otrzymał dyplom i nagrodę. Natomiast pozostali nasi uczestnicy wrócli z dyplomami uczestników i drobnymi upominkami.
8
Archiwum Aktualności