• Gmina Stary Targ

• Waplewo Wielkie znajduje się na terenie gminy Stary Targ. Gmina ta leży w powiecie Sztum na ciekawym geograficznie, przyrodniczo i historycznie, południowo-zachodnim obszarze Pojezierza Iławskiego.
          Gmina ma charakter typowo rolniczy i leśny, jest mało uprzemysłowiona. Rozwija się w kierunku turystyki i ekologii.

Najważniejsze wsie gminy położone są w miejscach prastarych osad, co potwierdzają badania archeologiczne. Na przykład najstarsze ślady osadnicze na terenie wsi Stary Targ pochodzą z młodszej epoki kamiennej (3500-1700 lat p.n.e.), a ślady pochówków z wczesnej epoki żelaza (650-125 lat p.n.e.) i okresu rzymskiego (125-375 rok n.e.). We wczesnym średniowieczu obszary te zasiedlali Słowianie. Od VI wieku napływały plemiona zachodniobałtyckie Prusów. W XIII wieku miejscowości opatrzone prawami lokacyjnymi znalazły się w granicach państwa krzyżackiego i zasięgu jego komturii dzierzgońskiej i marienburskiej.
          W 1410 roku w okolicy Starego Targu miał miejsce jednodniowy postój wojsk polsko-litewskich zmierzających na Malbork, o czym wspomina, podając polską nazwę Stary Targ kronikarz Jan Długosz. Natomiast w 1629 roku podpisano tu rozejm polsko-szwedzki po bitwie stoczonej 27 VI 1629 roku na polach wsi Trzciano.

Istnieje tu szereg ciekawych obiektów zabytkowych m. in. wyżej wymieniony Pałac rodziny Sierakowskich z zespołem parkowym, kilka architektonicznie cennych kościółków na przykład w miejcowościach Kalwa, Nowy Targ, Łoza. Przez teren gminy przebiega międzynarodowa trasa rowerowa. Funkcjonujące tu leśnictwa przygotowały w lasach zasobnych w wszelkie dary natury świetne miejsca do wypoczynku i biwakowania. Funcjonują trzy ekologiczne kotłownie na słomę, zabezpieczające w energię cieplną mieszkańców trzeh miejscowosci : Stary Targ, Szropy, Waplewo Wielkie.
          Każdy turysta, który zawita w progi gminy znajdzie dla siebie cos ciekawego.

Siedziba Urzędu Gminy w Starym Targu